Izomalt co to jest ? 5 pomysłów na dekoracje z izomaltu

Czym jest jest izomalt? Czy dekoracja z izomaltu cukierniczego jest jadalna? Dlaczego izomalt do dekoracji jest w cukiernictwie tak popularny? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie. Przeczytaj koniecznie, a dowiesz się, jak pracować z izomaltem, na co uważać przy jego wykorzystaniu oraz jakie narzędzia warto mieć, aby tworzyć efektowne ozdoby! 

Czym jest izomalt? Poznaj wyjątkowe własności izomaltu

Izomalt to substytut cukru. Składa się z 50% glukozy, 25% mannitolu i 25% sorbitolu. Ze względu na swoje właściwości fizyczne wykorzystywany jest przede wszystkim w cukiernictwie - do przygotowania efektownych, jadalnych dekoracji tortów, monoporcji, babeczek, a także w przemyśle spożywczym - do produkcji dietetycznych (sugar-free) lizaków, cukierków i czekolady.

Izomalt cukierniczy ma niewielki wpływ na poziom cukru we krwi i nie stymuluje uwalniania insuliny, dlatego może być spożywany przez diabetyków. Nie powoduje próchnicy zębów. Jest o połowę mniej słodki niż cukier i jest mniej kaloryczny. Najczęściej występuje w postaci białego, krystalicznego, bezwonnego proszku.

Izomalt nie jest trawiony w jelicie cienkim, dlatego nie powinien być spożywany w większych ilościach. Może wtedy wywołać efekt przeczyszczający i przyczynić się do dolegliwości układu pokarmowego.

Izomalt vs cukier: krótkie porównanie! 

Choć mogą wydawać się podobne, izomalt i cukier różnią się od siebie. W przeciwieństwie do cukru, izomalt nie karmelizuje się tak łatwo i może zachować klarowny kolor (bez żółtego, karmelowego zabarwienia) aż do osiągnięcia 205 stopni Celsjusza. Ozdoby z izomaltu zachowują przejrzystość przez dłuższy czas

Izomalt ma znacznie wyższą odporność na krystalizację i wilgoć, co jest szczególnie korzystne przy wykonywaniu rzeźb i ozdób. Dekoracja z izomaltu nie zmatowi się pod wpływem wilgoci, gdy przechowamy ją w szczelnym pojemniku, w temperaturze pokojowej. Niektórzy profesjonalni cukiernicy przechowują ozdoby z izomaltu z saszetką pochłaniającą wilgoć. Aby zachować na dłużej połysk dekoracji warto je pokryć jadalnym lakierem Glossy spray.

Ogromną zaletą pracy z izomaltem cukierniczym jest możliwość wielokrotnego rozpuszczania przygotowanych dekoracji, zwłaszcza, gdy nie jesteśmy zadowoleni z pierwszego efektu. Nieudane ozdoby wystarczy ponownie podgrzać. Gdy zamienią się w płynną masę - można podjąć kolejne próby tworzenia cukierniczych dzieł.

Dekoracje z izomaltu, czyli jak używać izomaltu! 

Jak używać izomaltu do dekoracji cukierniczych? Izomalt wymaga podgrzania, aby można go było formować. Za pomocą izomaltu przygotujesz cukrowe rzeźby, dekoracje na torty, bezcukrowe lizaki, cukierki, czekoladki.

Należy pamiętać, że gorący izomalt jest odpowiednikiem gorącego cukru i należy go formować ostrożnie. Wielu szefów kuchni zaleca noszenie trzech do czterech par gumowych rękawiczek podczas pracy z gorącym izomaltem, a także noszenie długich rękawów, aby chronić ramiona przed rozpryskami, które mogą wystąpić podczas procesu gotowania.

Izomalt można barwić barwnikiem spożywczym w żelu, płynie lub proszku. Jeśli pracujesz z barwnikami w żelu lub w płynie, pamiętaj, że po ich dodaniu izomalt zacznie się pienić.

Z izomaltu przygotujesz kamienie szlachetne, okienka do domków z piernika i efektowne, błyszczące mozaiki. Izomalt można formować w dowolny kształt. Pamiętaj: używaj form odpornych na bardzo wysokie temperatury (najlepiej silikonowych), unikaj form plastikowych, które mogą odkształcić się lub nawet stopić pod wpływem ciepła. Formy warto spryskać olejem roślinnym w spray'u, aby bez problemu wyjąć z nich zastygnięte ozdoby. 

5 pomysłów na ozdoby z izomaltu 

Lizaki z izomaltu

Rozpuszczony izomalt wylej ostrożnie na silikonową matę, włóż patyczek. Lekko ciepłą masę z izomaltu możesz udekorować delikatnym cukrowym maczkiem, płatkami kwiatów, złotym pyłkiem.

Lizak izomalt

Zdjęcie: Klaudia Bogumił

Izomalt ozdoby

izomalt ozdoby

Zdjęcie: Saracino

Splash z izomaltu

Efektowna dekoracja imitująca rozpryskującą się kroplę wody. Gorącą masę wylej na matę silikonową i gdy jeszcze jest plastyczna, ułóż matę z izomaltem na zaoblonej powierzchni. Może to być puszka, butelka, pudełko. Poczekaj, aż izomalt stwardnieje. Ostrożnie zdejmij dekorację z maty. Splash gotowy!

 izomalt splash

Dekoracja z izomaltu

Zdjęcie: FunCakes

Kamienie szlachetne i biżuteria z izomaltu 

Do gorącego izomaltu dodaj barwnik spożywczy, ostrożnie wymieszaj i wylej go do formy silikonowej, np. firmy Wilton Biżuteria.

Izomalt dekoracje

Oko z izomaltu

oko z izomaltu

Zdjęcie: Saracino

Nasze tipy na wyjątkowe dekoracje z izomaltu na torty

  • Usuń pianę tworzącą się na powierzchni roztopionego izomaltu, aby gotowy produkt był przezroczysty i możliwie najbliższy ideałowi.
  • Gorący izomalt najlepiej wylewać na gładką matę silikonową lub do form silikonowych o różnych kształtach.
  • Jeśli nie chcesz, aby dekoracja była przezroczysta, dodaj do gorącej masy z izomaltu najpierw biały barwnik spożywczy, a następnie docelowy kolor np. błękitny lub różowy.
  • Połóż dekoracje z izomaltu na torcie tuż przed podaniem, aby uniknąć zmatowienia ozdób.