Przepis na pierniki

Pierniki

Tradycyjny przepis na pierniki. Ciasto długo dojrzewające. Przygotuj je kilka tygodni wcześniej, a będziesz zachwycona!
WAŻNE! Nie rezygnuj ze smalcu - musi być. Po upieczeniu nie będzie wyczuwalny, za to nada pierniczkom miękkości.

Składniki:
  • 1 kg mąki, najlepiej typ 650, warto część pszennej mąki zastąpić żytnią
  • 1/2 litra płynnego miodu
  • 2 szklanki cukru (poeksperymentuj: zastąp część cukru melasą lub ciemnym cukrem)
  • 1 kostka smalcu
  • 1/2 szklanki pełnotłustego mleka
  • 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 3 jajka
  • szczypta soli
  • 1/2 szklanki przypraw: 2 torebki przyprawy do piernika (zwróć uwagę na skład, omijaj te, które zawierają wypełniacze typu mąka), imbir w proszku (nie za dużo, bo pierniczki wyjdą mocno pikantne), cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon, kakao. Czy wiesz, że kiedyś pierniczki były bardziej ostre w smaku, a ich nazwa pochodzi od słów "pierny", czyli pieprzny? Dodatek goździków i miodu sprawiał, że ciasto się nie psuło, oba te składniki mają właściwości bakteriobójcze.

Potrzebne akcesoria:

  • Duży garnek z grubym dnem - gdy będziesz rozpuszczać smalec i cukier - nic się nie przypali. Grube dno będzie równomiernie oddawać ciepło. Nie zapomnij jednak o starannym mieszaniu składników:)
  • Drewniana łyżka do mieszania gęstego ciasta.
  • Wałek do ciasta, może być drewniany lub z wysokiej jakości tworzywa, wtedy rozwałkowywana masa nie będzie się przyklejać.
  • Mata silikonowa, na niej bez problemu rozwałkujesz ciasto na pierniki. Jest idealnie gładka, przylegająca do blatu. Gdyby się jednak ślizgała pod naciskiem wałka - zwilż delikatnie blat przed położeniem maty. Czy wiesz, że na matach silikonowych można też piec? Są idealne do pieczenia ciasteczek, makaroników (wtedy wybierz te z nadrukowanymi kółkami), eklerów. Nadają się do pieczenia ciast w temperaturze nawet 230 stopni!
  • Foremki do pierników, mogą być metalowe lub plastikowe, bardzo duże i zupełnie mini. Z okazji świąt Bożego Narodzenia koniecznie przygotuj pierniki w kształcie śnieżynki, renifera, choinki, bombki, piernikowego ludzika. Czy wiesz, że w sklepie Tortytorty.pl znajdziesz także wykrawaczki do piernikowego domku? Dzięki nim, chatka wyjdzie proporcjonalna i stabilna.
  • Kratka do studzenia ciasteczek, dzięki niej gorące pierniki będą równomiernie stygnąć, ich spód nie pozostanie wilgotny, a ciasto się nie zaparzy.


Ciasto na pierniczki

Jak przygotować ciasto na pierniki?

W dużym rondlu, na wolnym ogniu rozpuść miód, smalec, cukier. Delikatnie mieszaj, aby nic się nie przypaliło.
Po ostygnięciu dodaj mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w chłodnym mleku, szczyptę soli i przyprawy. Niesamowity aromat korzennych przypraw będzie się jeszcze długo unosił w naszym domu, przypominając o zbliżających się świętach.

Zagnieć wszystko na jednolitą masę. Aby ułatwić sobie pracę, warto wymieszać ciasto w garnku. Tu nieoceniona jest sztywna, drewniana łyżka. Następnie ciasto przełóż do miski, przykryj folią spożywczą (niezbyt szczelnie) i pozostaw w chłodnym miejscu (lodówka) na 4 - 5 tygodni. Przez ten czas leżakowania, ciasto równomiernie przejdzie smakiem i aromatem przypraw. Dzięki powolnemu procesowi odparowywania wody, ciasto nabierze odpowiedniej konsystencji.

Na tydzień przed świętami wyjmij ciasto, poczekaj, aż nabierze temperatury pokojowej. Jeśli będzie zbyt lepkie dodaj mąki. Rozłóż matę silikonową. Ciasto rozwałkuj niezbyt cienko (bo będzie twarde po upieczeniu). Wycinaj fantazyjne wzory foremkami do pierniczków. Jeśli planujesz ozdobione pierniki powiesić na choince - przed upieczeniem wytnij w ciasteczkach dziurki na sznureczek lub wstążeczkę. 

Piecz w temp. 180 st. C. dwie grzałki ok. 7-10 minut. Wyjmij z piekarnika, gdy ciasto będzie jeszcze delikatnie miękkie. Przełóż na kratkę do studzenia.

Po wystygnięciu dekoruj! Koniecznie z dziećmi:) 

Pierniczki przechowuj w szczelnie zamykanych ozdobnych słojach, typu bomboniera lub bożonarodzeniowych puszkach.

Pierniczki do dekorowania