Co na tłusty czwartek?

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami. Nic dziwnego, że miłośnicy słodkich wypieków zastanawiają się, co można upiec na ten dzień. Tłusty czwartek to idealna okazja do pochwalenia się swoimi umiejętnościami cukierniczymi przed najbliższymi i do kosztowania pysznych wyrobów cukierniczych bez żadnych ograniczeń.

Co możesz upiec na tłusty czwartek?

Jeśli zastanawiasz się, co możesz upiec na tłusty czwartek, mamy dla Ciebie kilka propozycji. Oczywiście wśród nich nie mogło zabraknąć klasycznych pączków, które są tradycyjną propozycją, a zarazem symbolem tłustego czwartku. Coraz częściej jednak przy okazji tego dnia, miłośnicy słodkich wyrobów stawiają na równie smaczne alternatywy. Bardzo dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się m.in. donuty, faworki, muffinki, bezy, ptysie i eklery. Wypieki tego typu są nie tylko smaczne, lecz także bardzo atrakcyjne wizualnie. Wystarczy odrobina dekoracji w postaci takich dodatków, jak: polewa czekoladowa, suszone kwiaty jadalne, czy owoce liofilizowane i już nikt nie będzie mógł się powstrzymać od posmakowania takiej słodkości.

Klasyczne pączki – nie może ich zabraknąć na tłusty czwartek

Pączek to wyrób cukierniczy, który znają wszyscy. Przygotowuje się go z ciasta drożdżowego w kształcie lekko spłaszczonej kuli. Co ciekawe, wypieki tego typu znane są już od czasów starożytności. Początkowo oferowane były jedynie w formie wytrawnej. Z czasem jednak pojawił się pomysł na pieczenie pączków na słodko. Koncepcja ta została częściowo zapożyczona z kuchni krajów arabskich. W Polsce słodkie pączki na stałe zagościły na stołach dopiero w XVI wieku.

Z klasycznymi pączkami związana jest tradycja obchodzenia tłustego czwartku, która dla wielu osób jest doskonałą okazją do smakowania słodkich wyrobów bez wyrzutów sumienia. Kilkadziesiąt lat temu uważano nawet, że osoba, która nie skosztuje pączka w tłusty czwartek, nie zazna szczęścia przez cały rok. Duża część osób bardzo sobie wzięła ten przesąd do serca, ponieważ obecnie statystyczny Polak w tłusty czwartek zjada ok. 2,5 pączka, co w skali całego kraju daje naprawdę duży wynik.

Do wyrobu tradycyjnych pączków najlepiej użyć mąki pszennej typ 550 lub 650 i świeżych drożdży. Aby nasze pączki były bardzo delikatne i puszyste dodaj sporo żółtek, minimum 6 na pół kilograma mąki. Nie zapomnij o niewielkiej ilości spirytusu, wtedy pączki nie będą pochłaniały tłuszczu. Ponieważ ciasto jest bardzo delikatne, najlepiej wyrabiać je mikserem z użyciem końcówki w kształcie haka. Bardzo ważny jest proces smażenia, a dokładniej - uzyskanie odpowiedniej temperatury. Pączki smażymy w temperaturze około 175 stopni, po dwie, trzy minuty z każdej strony.

Do kontrolowania temperatury smażenia niezbędny jest termometr cukierniczy. Pączki smażone w odpowiedniej temperaturze mają charakterystyczną jasną obwódkę. My zwykle smażymy na smalcu, ale pamiętajcie, pączki muszą w nim pływać, użyjcie więc około 5 kostek. Najłatwiejszym sposobem nadziewania pączków jest użycie specjalnej końcówki (tylki) i rękawa (worka) cukierniczego. Zróbcie to zaraz po usmażeniu. Pamiętajcie, aby nadzienie miało dość jednorodną konsystencję. Jeśli nasza konfitura zawiera duże cząstki owoców, należy ją zblendować. Na koniec pączki polewamy lukrem i dekorujemy skórką pomarańczową, owocami liofilizowanymi, pokruszonymi orzechami lub suszonymi płatkami kwiatów.

Jest wiele rodzajów pączków, które różnią się od siebie przede wszystkim sposobem przygotowania i udekorowania. Do przygotowania tych słodkości przydać się mogą liczne dodatki i akcesoria. Polscy cukiernicy najczęściej sięgają po takie urozmaicenia jak: konfitura z płatków róży, różnego rodzaju pasty orzechowe, pistacjoweczy skórka pomarańczowa. Jeśli chodzi o akcesoria, niezawodne są tylki do nadziewania pączków, papilotki do pączków i dekoracyjne pudełko na pączki, w którym można podarować słodkości swoim najbliższym.

Co oprócz pączków na tłusty czwartek? Donuty amerykańskie

Jak już wspomniano, wyróżnić można wiele rodzajów pączków. Jednym z najpopularniejszych wariantów są donuty amerykańskie. Są to bardzo puszyste wypieki, charakteryzujące się dziurką w środkowej części. Donuty zostały wymyślone w XIX wieku i niedługo później dotarły również do Polski. Największą popularnością cieszą się w Europie Zachodniej, gdzie serwowane są w rozmaitych wersjach.

Donuty można przygotować na dwa sposoby. Podobnie, jak pączki tradycyjne wykonujemy je  z ciasta drożdżowego, a przy formowaniu wycinamy w środku dziurkę. W Polsce mówimy na takie donuty oponki lub krążki. Do przygotowania donutów możemy również użyć ciasta muffinowego z proszkiem do pieczenia i takie donuty upiec w piekarniku w specjalnej formie do pieczenia donutów.

Dzięki niej wypieki zyskają pożądany, charakterystyczny kształt, typowy dla amerykańskich donutów. Podczas przyrządzania tych słodkości, możemy zdecydować się na dwa rozwiązania, takie jak: forma silikonowa do donutów lub forma metalowa do donutów. Jeśli chodzi o dodatki, dzięki którym wypieki zyskają piękny wygląd i jeszcze lepszy smak, bardzo dużą popularnością cieszy się m.in. pasta orzechowa i pasta pistacjowa do donutów. Produkty te można wykorzystać, jako nadzienie bądź polewę.

To jednak jeszcze nie wszystko. Do wykończenia zarówno klasycznych pączków, jak i donutów, możemy wykorzystać składnik, który uwielbiają niemal wszyscy. Znakomitą opcją jest wykwintna czekolada Callebaut. Marka ta słynie z produkcji wysokojakościowej czekolady, której nie można się oprzeć. Szczególnie interesująca jest czekolada Ruby, która ma różowy kolor, uzyskany bez sztucznych barwników. Czekolada sprawdzi się idealnie jako polewa, ale nie tylko. Możemy zdecydować się również na czekoladowe perełki Crispearls, które są połączeniem czekolady mlecznej/ruby/ciemnej z wnętrzem kruchego herbatnika. Wystarczy rozsypać je bądź ułożyć na pączku lub donucie pokrytym glazurą, aby nadać słodkiemu przysmakowi pięknego wyglądu i jeszcze lepszego smaku.

Faworki – sprawdzony pomysł na wypieki

Faworki, określane często jako chrust, to kruche ciasteczka, które w tłusty czwartek są serwowane równie często, jak pączki. Faworki mają kształt wstążek. Najczęściej przygotowywane są na piwie lub z wykorzystaniem ciasta drożdżowego. Są smażone w tłuszczu, a na końcu posypywane cukrem pudrem. Bardzo ważne jest to, aby olej, na którym ciasteczka są smażone, miał dostatecznie wysoką temperaturę dymienia, dzięki której będzie odporniejszy i stabilniejszy podczas całego procesu smażenia. To, czy faworki są gotowe, można poznać po lekkim zarumienieniu. Nie powinny jednak znacząco zmieniać swojego koloru, ponieważ w takim wypadku mogą okazać się zbyt kruche i twarde.

Przygotowanie faworków jest stosunkowo prostym zadaniem, może być więc to świetna alternatywa dla klasycznych pączków na tłusty czwartek, które wymagają nieco większego nakładu pracy. Zdrowszą wersją tych wypieków są faworki z piekarnika, które w ostatnich latach cieszą się bardzo dużą popularnością. Do przyrządzenia chrustu w ten sposób przydać może nam się m.in. mata silikonowa do wałkowania i pieczenia. Przygotowując faworki, można nieco zaszaleć. Zamiast oprószać je cukrem pudrem, połowę ciastka można zanurzyć w pysznej czekoladzie Callebaut. Dzięki czemu chrust będzie jeszcze smaczniejszy.

Muffinki – uwielbiane przez każdego

Kolejna świetna propozycja na tłusty czwartek to muffinki. Wyroby tego typu bardzo dużą popularnością cieszą się m.in.: w USA, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, a w ostatnich latach również w Polsce. Muffinki są łatwe do wykonania, dlatego na ich przygotowanie decyduje się sporo osób, szczególnie tych, które stawiają dopiero pierwsze kroki w cukiernictwie. Muffinki to smaczne ciastka, które można dekorować na wiele sposobów. Świetnym dodatkiem może być np. malina liofilizowana grys, która nieco przełamuje słodki smak wypieków, konfitura z róży lub kwiaty jadalne – róża płatki,   piwonia, nagietek i wiele innych. Muffiny warto również oblać czekoladą. Dobrze do tego sprawdzi się czekolada w pastylkach, którą można łatwo rozpuścić. Pamiętajmy, że aby uzyskać błyszczącą i chrupką polewę, czekoladę należy najpierw zatemperować. Do dekoracji muffin sprawdzą się także różnokolorowe posypki.

Bezy na tłusty czwartek

Beza to niezwykle prosty w przygotowaniu słodki przysmak, który często gości na polskich stołach przy okazji tłustego czwartku. Bezy głównie znane są jako dodatki do ciast i deserów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby serwować je całkowicie osobno w formie samodzielnej przekąski. Do przygotowania smacznej bezy potrzebne będą ubite białka razem z cukrem pudrem, które należy piec w niskiej temperaturze.

Aby nadać bezom odpowiednią formę, warto w tym celu użyć narzędzia, jakim jest rękaw cukierniczy. Ma on postać trójkątnego worka, zakończonego najczęściej metalową lub plastikową końcówką. Rękawy cukiernicze są chętnie wykorzystywane nie tylko do formowania bez lecz także podczas dekorowania ciast masami i kremami, formowania ciastek ptysiowych lub przy okazji nadziewania pączków z marmoladą.

Ptysie, eklery i churrosy z dekoracjami

Ptysie i eklery to jedne z najpopularniejszych polskich deserów, które znane są niemal wszystkim. One również mogą być alternatywą dla tradycyjnych pączków lub innych wypieków podczas obchodów tłustego czwartku. Oba rodzaje ciasteczek różnią się od siebie przede wszystkim kształtem i sposobem podania. Przyjęło się, że ptyś jest okrągły, natomiast ekler podłużny. Eklery bardzo często są dodatkowo oblane czekoladą, natomiast ptysie oprószone są cukrem pudrem. Ogólnie rzecz biorąc, wykonanie zarówno ptysiów, jak i eklerów jest proste.

Co więcej, oba wyroby cukiernicze dają bardzo szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o dekoracje. W klasycznych wersjach najczęściej wykorzystywana jest czekolada i cukier puder, ale śmiało można użyć również innych słodkich dodatków, np. kolorowych posypek, liofilizowanych owoców, bakalii itd. Ptysie i eklery z dekoracjami z pewnością przypadną do gustu najmłodszym miłośnikom słodkości.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się hiszpańskie churrosy. Podobnie jak ptysie i eklery wykonuje się je z ciasta parzonego. Mają charakterystyczny podłużny kształt o przekroju gwiazdki.

Do uzyskania kształtu churrosów, ale też ptysi i eklerów, niezbędna jest tylka cukiernicza 6B lub 8B oraz rękaw cukierniczy.

Przed przystąpieniem do pieczenia ciasteczek, warto wyposażyć się w akcesorium cukiernicze, jakim jest mata do pieczenia ptysi i eklerów, która znacząco ułatwi nakładanie i wypiekanie ciasta. To, co jeszcze może się przydać, to termometr cukierniczy, dzięki któremu na bieżąco będzie można kontrolować stan wypieków. Urządzenie to można wykorzystać również podczas smażenia pączków czy kontrolowania temperatury tłuszczu bądź karmelu.

Pączki na tłusty czwartek